Porozmawiajmy o leczeniu zębów - Dentystyczny

Endodoncja Gliwice

Niechęć do wizyt u dentysty

Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością,

Porozmawiajmy o leczeniu zębów - Dentystyczny Endodoncja Gliwice
ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).


W leczeniu fobii bardzo ważne jest

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.


Czy dentysta to dobry zawód?

Właśnie zdałeś maturę i teraz stoi przed Tobą trudna decyzja związana z wyborem takiego kierunku studiów, który zapewni Ci dobrze płatny zawód?

Z całą pewnością można stwierdzić, iż jednym z takich kierunków są studia stomatologiczne. Oczywistym jest fakt, iż nauka tego zawodu wymaga dużego zaangażowania, poświęcenia ogromnej ilości czasu i pokładów cierpliwości, jednak uzyskany efekt z pewnością jest tego warty. Po ukończeniu wielu lat edukacji można bowiem zatrudnić się u kogoś w gabinecie stomatologicznym lub też rozpocząć swoją własną ścieżkę kariery i założyć prywatny gabinet dentystyczny.

Dentysta to zawód bardzo dobrze opłacalny, o czym mogą świadczyć duże kolejki pacjentów, a także wysokie ceny za usługi świadczone przez stomatologa. Mimo iż w każdym mieście jest pełno specjalistów leczących zęby, to nie słyszy się o tym, aby któryś z nich narzekał na brak klientów. Kolejnym plusem tego zawodu jest to, iż ludzie zawsze będą potrzebować usług profesjonalisty. Człowiek przez całe życie musi kontrolować stan swojego uzębienia, a dzięki temu dentyści zawsze będą mieli pacjentów.

Podsumowując, studia na kierunku stomatologicznym są bardzo dobrym wyborem, zapewniającym doskonały start w dorosłe życie, dzięki wysoce płatnemu zawodowi.


Cechy dobrego stomatologa

Każdy gabinet dentystyczny może w nieco inny sposób zajmować się swoimi pacjentami. Oczywiście największy na to wpływ mają sami lekarze, czyli stomatolodzy zatrudnieni w konkretnej placówce. W głównej mierze to od nich zależy to, czy pacjent będzie dobrze czuć się na fotelu i czy da się poddać różnorodnym zabiegom. Jak zatem powinien zachowywać się profesjonalny i dobry dentysta?

Na pewno musi on wytworzyć partnerską relację pomiędzy sobą a pacjentem. Nie powinien tworzyć dystansu. Nie powinien też usztywniać tej relacji, gdyż zbyt profesjonalne podejście nierzadko jest mylone z dystansem, chłodem i arogancją. Pacjent ma się czuć dobrze i swobodnie, a aby tak było, należy z nim normalnie rozmawiać. Dentysta powinien odpowiadać na wszystkie zadane mu pytania i rozwiewać ewentualne wątpliwości.

Dobry stomatolog to nie tylko dobry fachowiec, ale też przede wszystkim dobry człowiek ze sporymi pokładami empatii. Lekarze muszą umiejętnie wczuwać się w rolę drugiej osoby, by w razie czego zaoferować jej wsparcie lub odrobinę otuchy. Najlepsi stomatolodzy niemalże przy pierwszym kontakcie potrafią wzbudzić zaufanie pacjenta. To do nich warto na pewno się kierować.



© 2019 http://dentystyczny.elektryka.pruszkow.pl/